sunnuntai 20.10.2019 | 07:18
Sää nyt
°
m/s
  ° m/s
Sääsivulle »
Urheilu

Kalajoen yleisurheilukisojen tulokset

Kalajokilaakso
Ti 9.7.2019 klo 12:22

Kalajoen Junkkareiden maanantain yleisurheiluilta kokosi Merenojan kentälle 180 kilpailijaa. Tässä Kalajoen kisojen tulosantia:

Kalajoen kisat Merenojan kentällä 8. heinäkuuta:

M 400 m: 1) Eero-Matias Viitala KannU 51,93, 2) Joonas Tikkanen PyhäjPo 54,16, 3) Tuukka Ingers LahdA 56,65, 4) Nico Mäenpää GamlakIF 1.04,67, 5) Markku Ainali KokkVei 1.06,71.

M 1500 m: 1) Harri Parkkinen PyhäjPo 4.36,80, 2) Markus Hernesmaa KannU 4.59,08.

M Seiväs: 1) Janne Juhola KalajJu 390, 2) Antti Kois AlavVi 350.

P9 150 m: 1) Axel Laurén IFÅsar 25,17, 2) Eemeli Jukkola LohtVei 25,51, 3) Riku Utriainen YlivKu 26,03, 4) Atte Rautakoski KalajJu 26,08, 5) Joonatan Jaatinen KalajJu 26,36, 6) Luka Pajukoski KannU 26,55, 7) Luukas Saarikoski KannU 26,63, 8) Jeremias Bäckman KalajJu 29,38, 9) Hannes Leinonen UtajU 30,06, 10) Otto Vasankari KalajJu 30,82.

P9 600 m: 1) Riku Utriainen YlivKu 2.10,48, 2) Joonatan Jaatinen KalajJu 2.12,76, 3) Axel Laurén IFÅsar 2.13,12, 4) Eemeli Jukkola LohtVei 2.16,45, 5) Atte Rautakoski KalajJu 2.22,13, 6) Luukas Saarikoski KannU 2.23,50, 7) Hannes Leinonen UtajU 2.24,52, 8) Luka Pajukoski KannU 2.26,56, 9) Jeremias Bäckman KalajJu 2.34,99.

P11 150 m: (-1.9): 1) Anton Luokkanen HimU 22,97, 2) Aleksi Karekivi KalajJu 23,55, 3) Samuel Yliuntinen KalajJu 24,45, 4) Riku Patana VetU 24,62, 5) Veeti Rahkolin LimNM 25,47, 6) Alex Ljungberg IFÅsar 27,85.

P11 1000 m: 1) Veeti Rahkolin LimNM 3.39,67, 2) Julius Juola KalajJu 3.44,67, 3) Eero Takalo KalajJu 4.03,05, 4) Samuel Yliuntinen KalajJu 4.08,49.

P11 Korkeus: 1) Anton Luokkanen HimU 140, 2) Oskari Peltokangas ToholU 110, 3) Manuel Tuura KalajJu 100.

P11 Keihäs: 1) Jere Murto AlavVi 37,34, 2) Heikki Nuorala KalajJu 31,02, 3) Joonas Juuso KiimU 27,82, 4) Jesse Seppälä YlivKu 26,16, 5) Oskari Peltokangas ToholU 25,23, 6) Pentti Torvi HimU 23,79, 7) Ville Isokääntä AlavVi 21,98, 8) Julius Juola KalajJu 18,79, 9) Anton Luokkanen HimU 17,60, 10) Alex Ljungberg IFÅsar 11,58.

P13 200 m: (+0.1): 1) Atte Salminen KaustPV 29,63, 2) Toni Aho ReisjPi 30,51, 3) Mikael Vanhala KälvTa 31,22, 4) Jarkko Mikkonen PyhäjPo 31,29, 5) Aaro Uusitalo KalajJu 31,77, 6) Valtteri Joki-Erkkilä KalajJu 32,30.

P13 1000 m: 1) Jani Tytärniemi ReisjPi 3.24,90, 2) Valtteri Joki-Erkkilä KalajJu 3.51,86, 3) Jonatan Bäckman KalajJu 4.07,88.

P13 Korkeus: 1) Roni Luokkanen HimU 130, 2) Nicky Rajala KokkVei 120.

P13 Pituus: 1) Atte Salminen KaustPV 4,27, 2) Joel Kinaret KalajJu 3,66, 3) Nicky Rajala KokkVei 3,19.

P13 Keihäs: 1) Roni Luokkanen HimU 39,78, 2) Nuutti Korkiakoski OulHui 37,42, 3) Jere Seppälä YlivKu 30,97, 4) Niilo Torvi HimU 29,08, 5) Jonatan Bäckman KalajJu 28,30, 6) Valtteri Joki-Erkkilä KalajJu 21,42.

P15 300 m: 1) Veikka Nuorala KalajJu 44,87.

P15 800 m: 1) Jani Mäenpää GamlakIF 2.22,98.

P15 Korkeus: 1) Viljo Mäkikangas OulHui 125.

P15 Seiväs: 1) Joonas Kyösti HimU 340, 2) Lenni Yli-Kotila KannU 330.

P15 Pituus: 1) Lenni Yli-Kotila KannU 5,44.

N 400 m: 1) Enni Katajalaakso KannU 1.01,14, 2) Heta Jauhiainen KalajJu 1.03,92, 3) Justiina Juntunen GamlakIF 1.06,62, 4) Emilia Reinikainen KalajJu 1.08,59.

N 1500 m: 1) Hanna Kyösti HimU 5.30,73, 2) Jenna-Emilia Piirainen PohjKoi 5.42,66, 3) Susa Savukoski AlavVi 5.49,07, 4) Veera Vähäkangas YlivKu 5.54,49.

N Korkeus: 1) Inka Mehtola RaahVe 163, 2) Mia Känsäkangas KokkVei 160, 3) Hilda Haavisto KannU 150, 4) Annika Peltola KalajJu 140.

N Seiväs: 1) Friida Kivistö KalajJu 310, 2) Loviisa Kupsala KannU 250, 2) Alisa Luostarinen KälvTa 250.

T9 150 m: 1) Frida Lindholm KalajJu 26,66, 2) Inka Kähkölä LohtVei 26,93, 3) Milla Kärkkäinen KalajJu 27,31, 4) Siiri Ikäläinen YlivKu 27,53, 5) Tinja Pajunpää LohtVei 28,22, 6) Hilma Mäkitalo HimU 28,72, 7) Siiri Joki-Erkkilä KalajJu 30,26, 8) Emmi Löytynoja KalajJu 30,29, 9) Venla Raitapuro KalajJu 31,48, 10) Emma Mäkitalo HimU 32,12.

T9 600 m: 1) Milla Kärkkäinen KalajJu 2.16,93, 2) Siiri Ikäläinen YlivKu 2.18,45, 3) Hilma Mäkitalo HimU 2.21,81, 4) Inka Kähkölä LohtVei 2.25,28.

T11 150 m: 1) Emma Juntunen SuomRa 21,68, 2) Livia Kähtävä AlavVi 22,14, 3) Laura Aho ReisjPi 22,67, 4) Kaisa Kyösti HimU 24,40, 5) Telma Tuorila HimU 25,10, 6) Lotta Mäkelä KalajJu 25,70, 7) Netta Kähtävä AlavVi 25,94, 8) Henni Pietilä KälvTa 26,41, 9) Sanni Karekivi KalajJu 26,77, 10) Ella Rajala KalajJu 27,13.

T11 1000 m: 1) Laura Aho ReisjPi 3.48,63, 2) Sandra Heikkilä KalajJu 3.57,02, 3) Ella Rajala KalajJu 4.07,92, 4) Helmi Leinonen UtajU 4.15,70, 5) Linne Timlin KälvTa 4.19,81.

T11 Korkeus: 1) Livia Kähtävä AlavVi 135, 2) Telma Tuorila HimU 130, 3) Henni Pietilä KälvTa 125, 4) Lotta Mäkelä KalajJu 125, 5) Kaisa Kyösti HimU 110, 6) Netta Kähtävä AlavVi 105, 7) Linnea Huttunen 095, 8) Siiri Joki-Erkkilä KalajJu 095, 9) Selma Mäkikangas OulHui 090, 10) Venla Raitapuro KalajJu 085.

T11 Keihäs: 1) Livia Kähtävä AlavVi 24,42, 2) Emma Juntunen SuomRa 22,78, 3) Helmi Leinonen UtajU 16,48, 4) Helmi Vanhala KälvTa 15,79, 5) Selma Mäkikangas OulHui 8,19.

T13 200 m: 1) Essi Koivisto VetU 29,08, 2) Vilma Knutar KokkVei 29,20, 3) Angelina Laurén IFÅsar 29,40, 4) Ada Djupsund GamlakIF 29,46, 5) Anna Lukkarila KannU 29,73, 6) Jenniina Tuura KalajJu 30,50, 7) Iina Lastikka KannU 30,70, 8) Frida Isojärvi KalajJu 30,76, 9) Sara Patana VetU 31,12, 10) Taija Nousiainen KalajJu 31,70, 11) Anna Heikkilä LohtVei 31,80, 12) Emilia Ilola KannU 32,06, 13) Tessa Pajunpää LohtVei 32,19, 14) Jenni Nikupaavo KalajJu 33,80, 15) Ninni Kähkölä LohtVei 34,23, 16) Fiia Niemelä KalajJu 34,35, 17) Siiri Löf KalajJu 35,49, 18) Pinja Salmela KalajJu 36,78.

T13 1000 m: 1) Angelina Laurén IFÅsar 3.51,92, 2) Lotta Järvinen KälvTa 3.53,87, 3) Fiia Niemelä KalajJu 4.05,76.

T13 Korkeus: 1) Vilma Knutar KokkVei 150, 2) Emilia Reinikainen KalajJu 140, 3) Iina Lastikka KannU 135.

T13 Pituus: 1) Vilma Knutar KokkVei 4,71, 2) Essi Koivisto VetU 4,42, 3) Ada Djupsund GamlakIF 4,27, 4) Frida Isojärvi KalajJu 4,07, 5) Emilia Reinikainen KalajJu 4,05, 6) Anna Heikkilä LohtVei 4,03, 7) Anna Lukkarila KannU 3,98, 8) Ronja Ljungberg IFÅsar 3,95, 9) Jenniina Tuura KalajJu 3,85, 10) Angelina Laurén IFÅsar 3,83, 11) Lotta Järvinen KälvTa 3,66, 12) Taija Nousiainen KalajJu 3,31, 13) Siiri Löf KalajJu 3,21.

T13 Keihäs: 1) Noora Huuki KannU 25,25, 2) Emilia Ilola KannU 24,32, 3) Ronja Ljungberg IFÅsar 21,74, 4) Fiia Niemelä KalajJu 17,33.

T15 300 m: 1) Milla Utriainen KaustPV 46,45, 2) Oona Kangasvieri KannU 49,53, 3) Ronja Talus KalajJu 52,61.

T15 Seiväs: 1) Klaara Kivistö KalajJu 250.

T15 Pituus: 1) Anna Yrjänä HimU 4,37, 2) Mia Känsäkangas KokkVei 4,28.

#