sunnuntai 15.12.2019 | 22:30
Sää nyt
°
m/s
  ° m/s
Sääsivulle »
Urheilu

Kalajokilaakson nuorille uimareille koko tukku voittoja Kokkolan ja Pietarsaaren altaista

Ismo Kunelius Kalajokilaakso
Ma 25.11.2019 klo 10:21

Olet lukenut 1/5 ilmaista artikkelia.

Vieskan Uimareiden nuoret kauhoivat runsaasti voittoja sekä palkintosijoituksia viikonloppuna Kokkolassa ja Pietarsaaressa käydyissä kaksipäiväisissä Kokko-Jeppis Games -uinneissa.

Ykköspaikkoja uivat Riialiina Kiljala, Torsti Saarela, Leevi Sammalmaa, Malla ja Emma Hämäläinen, Noora-Maria Linna, Anni Lämpsä ja Jaana Nevala. Nivalan Saukkojen Tiia Mielonen ui myös useamman sarjavoiton.

Vieskan Uimarit otti voiton myös tyttöjen sekauintiviestissä.

Kokkola, Kokko-Jeppis Games, 1. päivän tuloksia:

T9:

50 m vu (5): 1) Noora Haikola KemPy 38.19, 2) Fanny Laiho SeiU 41.34, 3) Iita Poikkimäki ViesU 45.97.

T11:

50 m vu (31): 1) Riialiina Kiljala ViesU 29.77, 2) Milena Elomaa VUS 32.48, 3) Malla Hämäläinen ViesU 32.56.

50 m pu (19): 1) Malla Hämäläinen ViesU 35.46, 2) Isabel Kykyri Swim 37.74, 3) Helmi Koivisto SeiU 38.36.

100 m ru (17): 1) Riialiina Kiljala ViesU 1.26.41, 2) Albertiina Kotkaniemi SeiU 1.34.18, 3) Selma Laukkanen AlavU 1.38.62.

400 m vu (16): 1) Riialiina Kiljala ViesU 5.14.04, 2) Malla Hämäläinen ViesU 5.16.91, 3) Albertiina Kotkaniemi SeiU 5.25.55.

T13:

50 m vu (37): 1) Tiia Mielonen NiSa 29.64, 2) Saaga Kähkönen ViesU 30.64, 3) Olivia Kivelä KUS 30.65.

200 m vu (7): 1) Noora-Maria Linna ViesU 2.33.45, 2) Elli Hakola KemPy 2.29.71, 3) Aina Keiski VUS 2.29.81.

50 m pu (23): 1) Tiia Mielonen NiSa 32.00, 2) Saaga Kähkönen ViesU 33.65, 3) Janina Paakkolanvaara KemTU 34.55.

100 m su (15): 1) Tiia Mielonen NiSa 1.12.32, 2) Ellen Williamsson VUS 1.18.33, 3) Angelica Kärki KemPy 1.21.22.

400 m vu (18): 1) Pinja Junttari KemTU 5.16.75, 2) Tilda Saarela ViesU 5.26.29, 3) Elsa Pelkonen ViesU 5.26.45.

4x50 m skuv (16): 1) ViesU Ferrari (Peppi Ojakippola, Riialiina Kiljala, Noora-Maria Linna, Tilda Saarela) 2.24.22, 2) KemPy R2 2.26.76, 3) ViesU Marlins 2.28.58.

Naiset:

100 m ru (13): 1) Petra Kivi VUS 1.16.05, 2) Emma Hämäläinen ViesU 1.17.53, 3) Roosa Kärkkäinen OuLo 1.17.65.

P10:

50 m vu (28): 1) Leevi Sammalaa ViesU 30.37, 2) Jakob-Aleksander Ernits VUS 31.36, 3) Oskari Tavast SeiU 32.06.

50 m pu (20): 1) Samu Herronen KUS 33.11, 2) Leevi Sammalmaa ViesU 33.78, 3) Jakob-Aleksander Ernits VUS 36.21.

100 m ru (30): 1) Veeti Palo KemPy 1.32.41, 2) Aaro Viitanen Swim1.36.14, 3) Emil Koskela ViesU 1.36.44.

100 m su (13): 1) Niilo Kankainen Swim 1.22.69, 2) Jakob-Aleksander Ernits VUS 1.23.16, 3) Aatu Poikkimäki ViesU 1.23.88.

400 m vu (8): 1) Leevi Sammalmaa ViesU 5.28.21, 2) Veeti Palo KemPy 5.36.46, 3) Aaro Viitanen Swim 5.52.55.

P14:

200 m sku (4): 1) Torsti Saarela ViesU 2.42.19, 2) Andras Galos SeiU 2.45.94, 3) Rasmus Kekola SeiU 3.14.81.

100 m ru (13): 1) Riku Määttälä KUS 1.21.60, 2) Ville Ikola KUS 1.22.11, 3) Torsti Saarela ViesU 1.23.40.

Pietarsaari, Kokko-Jeppis Games, 2.päivän tuloksia:

P14:

100 m vu (8): 1) Ville Ikola KUS 1.00.09, 2) Riku Määttälä KUS 1.01.29, 3) Torsti Saarela ViesU 1.07.04.

50 m su (4): 1) Torsti Saarela ViesU 36.59, 2) Ivar Eklund JS-PU 37.76, 3) Arttu Syrjä SeiU 43.30.

400 m sku: 1) Torsti Saarela ViesU 5.54.64, 2) Jesse Koskinen KemTU 6.08.83, 3) Rasmus Kinnunen KemTU 7.33.34.

T11:

100 m vu (30): 1) Riialiina Kiljala ViesU 1.06.12, 2) Albertiina Kotkaniemi SeiU 1.13.62, 3) Liina Ylinen SeiU 1.20.09.

50 m ru (17): 1) Anni Lämpsä ViesU 47.75, 2) Tessa Herronen KUS 49.35, 3) Milla Mikkonen KemPy 50.34.

T13:

100 m vu (23): 1) Noora-Maria Linna ViesU 1.06.76, 2) Elli Hakola KemPy 1.07.94, 3) Aina Keiski VUS 1.07.95.

100 m pu (12): 1) Riialiina Kiljala ViesU 1.17.09, 2) Anni Moilanen KemPy 1.21.73, 3) Malla Hämäläinen ViesU 1.21.83.

100 m sku (13): 1) Elli Hakola KemPy 1.18.48, 2) Noora-Maria Linna ViesU 1.19.60, 3) Olivia Kivelä KUS 1.19.92.

4x50 m vuv (11): 1) VUS 2.09.68, 2) KemPy 2.14.72, 3) ViesU 2.21.48.

T15:

50 m su (8): 1) Jaana Nevala ViesU 34.44, 2) Kiia Junttari KemTU 35.36, 3) Emma Louise Lång VUS 36.69.

Naiset:

50 m su: 1) Milla Laiteenmäki VUS 31.66, 2) Emilia Härkönen KUS 35.16, 3) Aada Koskela ViesU 37.48.

200 m ru: 1) Emma Hämäläinen ViesU 2.48.12, 2) Maria Hautala KuRy 3.26.67.

100 m sku: 1) Liina Salin KUS 1.11.86, 2) Annukka Jouppila SeiU 1.19.81, 3) Aada Koskela ViesU 1.21.18.

4x50 m vuv: 1) VUS 1.57.16, 2) KUS 2.02.20, 3) ViesU 2.03.51.

#